SADAN HANIM KİMDİR?

6 Eylül 1927’de İstanbul’da doğmuş. Babası Sururi Bey, annesi Nazmiye Hanım olup, dört kız kardeşin en küçüğüdür. 1934 yılındaki soyadı kanunu kabulü ve yürürlüğe girişinden sonra aile ‘Akbay’ soyadını almıştır.

Çocukluğu Çengelköy, gençliği Kadıköy Siftah sokaktaki iki katlı, cumbalı ahşap evlerinde geçmiştir. İlkokulu Gazi Mustafa Kemal Paşa İlk ve Ortaokulunda okuduktan sonra Kadıköy Kız Enstitüsü Nakış bölümünden mezun olmuştur. Bu dönem içerisinde kendisine çok benzeyen ve iki yaş büyüğü olan ablası Nazan Hanım ile birlikte özel olarak keman dersleri almış, ablası birinci kemana, kendisi ikinci kemana kadar yükselerek, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde konserler vermişlerdir.

Ancak keman öğretmenlerini genç yaşta kaybetmeleri her iki kardeşi de yasa boğmuş ve keman eğitimlerine son vermişlerdir. Gerek aldığı bu eğitimler, gerekse kendi yeteneği el becerisinin gelişmesine neden olmuş ve bu özel hayatındaki tüm düzenine etki etmiştir.

Aile içerisinde bütün kız kardeşlerin saçlarının taranması ve şekil verilmesi ondan sorulmuştur. En büyük ablası Nezihe Hanım, Atatürk’ün de kıyafetlerinin dikildiği Güzide Hanım’ın terzihanesinde baş makastar olarak görev yapmakta olduğundan, bu el becerisini ablasına yardım ederek de kullanmış ve hatta Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Hanım’ın düğün günü, gelinlik provasında saçları bozulan Ülkü Hanım’ın tekrar saçlarının taranmasına ve duvağının yerleştirilmesine yardımcı olmuş, daha sonrasında ise davetlisi olarak düğüne katılmıştır.

1951 yılında Ali Ziyaeddin Ünüvar ile hayatını birleştirmiş, bu evlilikten bir oğlu, bir kızı olmuştur. 1953 yılında ilk çocukları Merih dünyaya gelmiştir. Bu yıllar sürecinde Moda’da eşinin ablasına ait, daha sonra Moda’nın adı geçen Huzur Pansiyonu olarak bilinen evin 3.katında oturmuşlar, daha sonra eşinin görev yaptığı bölge olan Heybeliada’ya yerleşmişlerdir. 1962 yılında kızları dünyaya geldikten kısa bir süre sonra eşinin Deniz Ataşeliği görevi dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri Washington D.C.’de 2.5 yıl kadar kalmışlar, görev tamamlandığında tekrar Heybeliada’ya dönmüşlerdir.

1967 yılı sonlarında Moda’ya taşındıktan sonra hayatının kalan bölümünü Moda’da eski evlerinin yerine inşa edilmiş olan apartmanın yine 3. katında sürdürmektedir. Oğlu Merih Ünüvar’dan 1982 doğumlu Tora Barbaros Ünüvar ve 1984 doğumlu Ken Tayfun Ünüvar olmak üzere iki torun sahibidir. Torunlarının çocuklarının da doğumlarını yaşama mutluluğuna sahip olmuştur.

2001 yılında yakalandığı Colon-CA hastalığını, geçirdiği başarılı ameliyat ve yan tedavilerle atlatmış ve hayata bağlılığını kuvvetlendirmiştir. 2010 yılında eşini kaybettikten sonra Moda’daki evinde kızı ile yaşamına devam etmiş olan Sadan Hanım, 2012 yılında geçirdiği İskemik Kolit hastalığına bağlı ameliyattan sonra, sağlık mücadelelerine devam etmiş, yalnızlığını yaşantısının sonu olan 24 Ağustos 2018 tarihine dek Moda’daki evinde kızı ve damadı ile paylaşmıştır.

Sadan Hanım © 2019 Kinostanbul